Azt gondolom, minden Édesanya számára ismerős érzés, hogy ha a gyerekkel nem stimmel valami, arról csak és kizárólag Anya tehet... Ha meg van fázva - Anya nem öltöztette fel jól. Ha lyukas a ruhája - Anya nem figyel, nem varrta meg. Ha foltos a ruha - nem mosta ki jól...
Persze a korai gyermekkorban előforduló szuvasodásoknak sok esetben köze van Anyához is!, de nem csak kizárólagosan hozzá.
Viszont már egészen kicsi korban lehetnek feketék egy gyermek fogai, úgy, hogy szegény Anya nem tehet róla.
A héten is volt egy páciensem, (ő már 12 éves volt) akinek még egyetlen tömött foga sincs, mégis, csúnya feketék voltak a fogai. Mindjárt részletesebben is elmesélem, csak előtte szükséges pár dolgot tisztáznom.
Először is azt, hogy az elszíneződések okát meg kell különböztetnünk. Az ok lehet belső és külsö tényező is. Ez a bejegyzés most a külső behatásokkal foglalkozik.
Elszíneződést okozhatnak:
- a következő anyagok: tea, színes gyümölcsök, gyümölcslevek, klorofill tartalmú ételek, klórhexidin-tartalmú szájöblítő szerek. Felnőtteknél: kávé, vörösbor, sáfrány, curry...
- fekete elszíneződést okozhatnak bizonyos baktériumok, amik a kénhidrogént nehezen eltávolítható vas-szulfiddá alakítják
- egy másik baktériumfajta zöld elszíneződést okozhat (általában Amoxicillin szedéséhez társul)
- a rossz szájhigiéniájú gyermekek fogai is zöldesek lehetnek, a vérző, gyulladt ínyből származó lebomló anyagoktól
- kölünböző fémtartalmú szájöblítők, vastartalmú gyógyszerek, oldatok szürkés elszíneződést okozhatnak
- narancsszínű lerakódás is előfurdulhat - ennek oka ismeretlen.
Másodszor pedig azt kell tisztáznuznk, hogy ezek, bár leginkább csak esztétikai problémát jelentenek, azonban az eltávolításuk mégis szükséges. Ha hosszú időn keresztül a a fogon maradnak, fenáll a veszélye, hogy beépülnek a fog keményszövetébe - így maradandó elváltozást okozva.
Tejfogak esetében leginkább a baktériumok vagy gyümölcsök általi elszíneződés fordulhat elő. Itt nem feltétlen szükséges a kezelés. Idővel javulhat, lekophat. Mégis, ezt a korcsoportot nevelő szülőket éri a legtöbb szemrehányás. részvét, lesújtó tekintet a gyermek fogai miatt.
Nagyobb gyermeknél depurálással/fogkő-leszedéssel, polírozással, a szájhigénia javításával, illetve a színező anyagok kiiktatásával orvosolható a probléma.
A már említett kislány kéthavonta kereste fel korábbi fogorvosát, hogy eltávolítsa a fekete elszíneződést a fogairól. Nem iszik sok teát, sem kávét... viszont naponta szájvízzel öblöget. Polírozással szépen eltüntettük a feketeséget, az Édesanyjával pedig megbeszéltük a szájvíz cseréjét.
Szóval, akkor is lehet "csúnya" a gyermekünk foga, ha minden nap becsületesen mossa... Érdemes a fent említett lehetséges okokat kiszűrni, illetve saját fogorvosunk segítségét kérni a megoldáshoz!