Kulcsfontosságú kérdés. Egy tevékenység, amit nem lehet túl korán kezdeni.
Sokan már a szopizás után is ajánlják kitörölni a baba szájacskáját gézlappal, hogy a mélyben fejlődő kis fogcsírák is egészségesen tudjanak növekedni. Ez persze, valljuk be, sokszor lehetetlen. Az idősebb babák is békésebben, nyugodtabban tudnak aludni, ha "cicizés" közben jön rájuk a szundi. Kellemes fáradtság után édesebb a pihenés. Az ember lánya ilyenkor általában örül, aludjon csak a gyerek. Hiszen senki sem olyan szívtelen, hogy egy alvó gyermeket felébresszen.
Maga a technika annyiból jó, hogy a gyermek egész korán hozzá tud szokni, hogy evés után következik egy kis macera a szájban. Jöhet a takarítás. Ha elég elhivatottságot érzünk magunkban, és a szoptatást nem követi alvás, nyugodtan alkalmazhatjuk gyermekünknél a módszert. Akár egy tiszta pelenkával is áttörölgethetjük a száját. De kaphatók külön erre a célre kialakitott, ujjra húzható, pelenka-anyagú szájápoló eszközök.
Megfontolandó az alkalmazása olyan gyermekeknél, akiknek van olyan oldaluk, amin szívesebben alszanak.
Az első tejfogak megjelenésénél azonban már ajánlott elkezdenünk a fogmosást. Ezt is végezhetjük pelenkával, ujjra húzható eszközzel. Törölgessük át az apró fogacskát, óvatosan.
Vásárolható csecsemők számára készült gumikefe, melyek kefe része is apró gumitüskékből áll. Ezzel is tisztíthatjuk a fogak felületét. Gyermekünknek is odaadhatjuk - persze felügyelett mellett. Miközben rágcsálja, fokozódik a nyáltermelése. A nagyobb mennyiségű, hígabb nyál pedig jó mosó-hatással rendelkezik. Ráadásul fogzásnál is hasznos lehet.
Körülbelül másfél éves kortól alkalmazhatunk fogkrémet. Figyeljünk rá, hogy alacsony fluor-tartalmú legyen, és csak szinte lehelletnyi réteget vigyünk fel a kefére. Hiszen ilyenkor még úgyis az íz a lényeg, és az egész a pociban köt ki.